Eko dan

V torek, 22. 4. so imeli učenci 5. razredov Eko dan – Dan Zemlje.

Namen je bil osveščati učence o pravilnem odnosu do našega planeta z vidika ločevanja in odgovornega ravnanja z odpadki, varčevanja s pitno vodo, omejevanjem izpustov toplogrednih plinov, varčevanja z energijo, odgovornega ravnanja z gozdovi in z živalmi, ki si z nami delijo ta planet.

Učenci so si ogledali film Home (2009, dokumentarec, Yann Arthus-Bertrand) ter preko različnih dejavnosti spoznavali pomembnost skrbi za naš planet in naše bivanje na njem.

Vtisi učencev

V torek 22.4.2014 smo v šoli imeli Eko dan. V šolo smo prinesli zamaške, stare gumbe ter veliko Eko duha! Najprej smo si ogledali film. Ugotovila sem, da je vode na Zemlji vedno enako, čeprav se ne zdi tako, saj vodo uporabljamo v napačne namene. Na žalost vode na Zemlji že primanjkuje. Ko smo delali po skupinah, sem v knjigah prebrala, da ljudje uničujejo naravna okolja živali za svojo korist kot so prostor in hrana. To meni ni bilo čisto nič všeč saj vem, da bi živali lahko tako izumrle. Zato so nekatere živali zaščitene. Učiteljica je naredila igro, o tem kako naj ravnamo, da bo Zemlja čim manj uničena. Igrali smo vsi. Dan mi je bil res všeč, ker se naučila veliko stvari, za katere sploh še nisem vedela. Upam, da sem se naučila dovolj in si bom te stvari zapomnila še za celo življenje saj mi bodo zelo pomagale pri reševanju Zemlje.

Lara Žibert, 5.c.

Ob zanimivem delu in navkljub moji pozabljivosti mi je dan v šoli hitro minil. In upam, da si bom sedaj za vedno zapomnil 22. april - Dan planeta Zemlje.

Žiga Šimic Zore, 5.c.

Ob prihodu v šolo smo si najprej ogledali film Home. Film je bil zelo poučen, iz katerega smo se naučili veliko novega. Ko smo se razvrstili v skupine, sem izbrala skupino, kjer smo morali napisati Eko himno. Moram reči, da nam je himna odlično uspela. Govori o nas učencih, šoli, kateri si prizadevamo biti ekološko osveščeni in ekološko razgledani. Ta dan mi je zelo hitro minil. Želim si, da bi bilo v bodoče več takšnih dni, saj so zanimivi in obenem zelo poučni.

Gaja Pezdir, 5.c.

Na včerajšnji dan je bil dan Zemlje. Na ta dan ljudje poskusimo manj onesnaževati, kar pa bi morali početi vsak dan. Da bi pomagali Zemlji smo včeraj v šli imeli eko dan.

Ko smo prišli v šolo nam je učiteljica povedala kako bo dan potekal. Za tem smo si ogledali film z naslovom »Home«. Govoril je o tem, kako smo ljudje s svojim prihodom na Zemljo njo nekako »uničili«. Ko sem videla kako zelo se je Zemlja spremenila in kako jo onesnažujemo, sem bila žalostna saj sem videla kako zlobni smo saj hočemo še in še. Po ogledu filma smo morali zapisati obnovo filma in svoj moto, kako bi mi sami pomagali Zemlji. Ti so sedaj nalepljeni okoli naše izdelane Zemlje z odtisi rok. Po končanem delu smo se razdelili v skupine. Bila sem v skupini, ki je izdelovala knjigo. Pred začetkom dela smo izbrali naslov knjige »Pomagajmo Zemlji«. Naslov mi je bil zelo všeč. Nato smo izdelovali poglavje knjige »Živali in njihovo naravno okolje«. Izbrano delo mi je bilo zelo všeč, saj se mi je oboje zdelo zanimivo. Mislila sem, da bo to delo zelo lahko toda nisem imela ravno prav. Imeli smo težko delo. Z Laro sva pisali o uničevanju habitatov, pobijanju živali ter o tem kako naj temu naredimo konec. Ko sva delo končali sem odšla v kotiček kjer smo morali odtisniti roke na plakat. Roko si lahko odtisnil zelene ali modre barve. Plakat naj bi predstavljal Zemljo. Jaz sem si izbrala zeleno barvo. Odšla sem v učilnico ter malo še brala knjige o Zemlji. Prebrala sem veliko groznih stvari, ki jih Zemlji počnemo. Zavedala sem se, da preden bom dočakala 80 let starosti bom umrla, saj bomo Zemljo prej že uničili.

Na ta dan sem se naučila veliko novega predvsem pa to, da ima Zemlja velik pomen in jo je treba nehati onesnaževati. Odločila sem se, da bom pomagala Zemlji. Če ji bodo tudi ostali ljudje lahko Zemljo vsaj nekoliko rešimo. Če bomo tako začeli mi in naši nasledniki bo Zemlja čez kakšnih tisoč let morda očiščena.

Hana Peterca, 5.c.

Ta eko dan je bil zelo poučen in zabaven, saj smo se pri izdelovanju igre zabavali. Naša igra je vsebovala modre, rdeče in zelene zamaške. Če igralec pride na rdeč zamašek, mora povedati napačno trditev, npr.: Ko si umivam zobe, mi voda teče. Če pride na zelen zamašek, pa pravilno trditev,  npr.: Ko si umivam zobe, vodo zaprem. Vmes so modri zamaški. Tam bo igralec samo vrgel kocko. Na nekaterih modrih zamaških so vprašaji. To pomeni, da mora tam igralec potegniti kartico, na kateri je vprašanje. Upam da bo tistim, ki bodo igrali našo igrica, zanimiva in poučna.

Gaja Žabnikar, 5.c.

Eko dan mi je bil všeč zaradi poučnega filma in domiselnega izdelka, ki smo ga naredili iz odpadnega materiala. Upam, da bomo tak dan še kdaj ponovili in se spet kaj novega naučili.

Nejc Habjan, 5.c.

Zapisala: