EKOŠOLA

EKOŠOLA NA OŠ VENCLJA PERKA

V šolskem letu 2020/21 je OŠ Venclja Perka ponovno osvežila članstvo v nacionalnem programu EKOŠOLA KOT NAČIN ŽIVLJENJA, ki se trudi celostno promovirati skrb za okolje v šolah po 7 korakih.

Več na: https://ekosola.si/

Z raznolikimi aktivnostmi EKOŠOLE se vsi učitelji in zaposleni na OŠ Venclja Perka trudimo celostno vključevati smernice trajnostnega razvoja v kurikulum šole na vseh nivojih in tako izpolnjujemo pomemben osnovnošolski cilj spodbujanja varovanja okolja v današnjem času ter v prihodnje pri celotni populaciji otrok.

Vsi razredniki že v začetku šolskega leta z učenci ponovijo pravila ločevanja odpadkov, se pogovorijo o okoljsko odgovornem ravnanju na šoli ter izvolijo dva ekopredstavnika iz vsakega razreda, ki pomagata ekokoordinatorjem širiti duha okoljskih projektov na sošolce.

NAŠ CILJ JE, DA »ŠOLA ŽIVI« V SKLADU Z EKO NAČELI:

• ločujemo odpadke,
  • varčujemo z energijo,
  • skrbimo za izgled šole (drevesa, zelene rastline, gredice ...),
  • zbiramo odpadne materiale za reciklažo (papir, zamaški, baterije …),
  • se izobražujemo glede zdrave prehrane,
  • izvajamo čistilne akcije,
  • se aktivno soočamo z ekološkimi problemi sedanjega sveta …
  • beremo - EKO bralna značka,
  • sodelujemo v EKO projektih.

AKTIVNOSTI EKOŠOLE:

Program Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja. Namenjen je spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med učenci skozi njihov vzgojni in izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti in širše.

Postopek dela za posamezne ustanove predstavlja 7 korakov. Preko njih ustanova pridobi zeleno zastavo (kot priznanje oziroma znak, da spada v mednarodni program Ekošola).

Ti koraki so:

1. korak: Vzpostavitev ekoodbora (delovanje in redna srečanja ekoodbora)

2. korak: Okoljski pregled (zajema 10 področij: ravnanje z odpadki, energija, zdravje in dobro počutje, biotska raznovrstnost, voda, trajnostna mobilnost, okolica šole, ohranjanje našega sveta, podnebne spremembe, hrana)

3. korak: Ekoakcijski načrt (jedro dela za šolsko leto)

4. korak: Nadzor in ocenjevanje (merjenje uspešnosti zastavljenih ciljev)

5. korak: Kurikulum oz. delo po učnem načrtu (vključevanje okoljskih vsebin v šolske predmete oziroma učni načrt)

6. korak: Obveščanje, ozaveščanje (v šoli, lokalni skupnosti ...)

7. korak: Eko listina (izjava o eko – poslanstvu), prejem zelene zastave

EKOKOORDINATORICE NA OŠ Venclja Perka − koordinirajo aktivnosti ekošole med ostalimi učitelji in učenci, vodstvom šole ter lokalno skupnostjo.

• Prva triada: Petra Košir in Ana Ložar
  • 4. in 5. razred: Sara Smrkolj
  • Predmetna stopnja: Polona Seničar

Članice organizacijskega odbora EKOŠOLE so poleg ekokoordinatoric še: Breda Stanič in Ana Romana Dolenc.

Povezava na POSNETEK.

AKTIVNOSTI EKOŠOLE v šol. letu 2022/2023:

NADALJUJEMO Z LANSKOLETNIMI AKTIVNOSTMI.

NOVOST: VKLJUČENI SMO TUDI V 2 MEDNARODNA PROJEKTA EKOŠOLE:

Mednarodni projektGLOBE – Raziskovanje in izvajanje meritev po protokolih

16. 3. 2023 smo začeli spomladansko akcijo spremljanja ozelenitve breze in lipe na šolskem igrišču v okviru okoljske vzgoje in NAR v mednarodnem projektu ekošole GLOBE. Ozelenitev LIPE bomo primerjali s sosednjo šolo, OŠ Dragomelj. Ozelenitev BREZE bomo primerjali z dvema tujima šolama iz Italije in Nizozemske. Vse podatke beležimo sproti in jih s fotografijami objavljamo na spodnjih povezavah.

Obisk nizozemskega učitelja in objava opažanj GLOBE meritev na naši šoli.

Mednarodni projekt :LEAF – Znanje o gozdovih

• predstavitev projekta LEAF na mednarodni konferenci:
  • Petra Košir: POVEZAVA
  • Polona Seničar:  POVEZAVA

Drugi projekti:

arhiv AKTIVNOSTI EKOŠOLE v šol. letu 2021/2022:

Predstavljamo vam aktivnosti, ki so potekale v tem šolskem letu:

• EKOKVIZ
  • NE ZAVRZI OBLEK, OHRANI PLANET!
  • ODPADKOM DAJEMO NOVO ŽIVLJENJE
  • EKO PAKET
  • ŠOLSKA VRTILNICA
  • EKOBRANJE ZA EKOŽIVLJENJE
  • TRAJNOSTNO RAVNANJE S HRANO (Tradicionalni slovenski zajtrk)
  • TRAJNOSTNO RAVNANJE Z ODPADKI  (zbiranje odpadnega papirja, kartona, pokrovčkov, rabljenih tonerjev in kartuš)

V letošnjem šolskem letu smo izpeljali tudi Pomladni sejem, na katerega smo še posebej ponosni, saj smo na njem prodajali izdelke, ki so bili večinoma iz recikliranega materiala. Več o dogodku si lahko preberete spodaj.

arhiv: AKTIVNOSTI EKOŠOLE v šol. letu 2020/2021: